2022-05-07 10:14:51• hírek • Bede Emőke

Drága árat fizetett a mulasztásért egy Szatmár megyei család

A hét folyamán egy szatmárudvari család disznót vágott, ám mielőtt feldolgozták volna a húst, annak rendje és módja szerint mintát vettek a sertésből, és elvitték azt bevizsgáltatni a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság laboratóriumába.

Jól döntöttek, amikor így cselekedtek, ugyanis a laborvizsgálat kimutatta, a disznóban jelen van a trichina nevű fonalféreg, mely a hús elfogyasztása esetén komoly veszélyt jelent az emberi egészségre. A pozitív eredmény miatt a szakhatóság a leölt sertést elkobozta, és a törvényeknek megfelelően megsemmisítette. A mintegy 123 kilogrammos állat után 1500 lejes kártérítést kellett volna fizetnie a hatóságnak, viszont mivel a tulajdonos a rendszeresen hangoztatott előírással szemben nem jelentette be az országos adatbázisba a sertést, mely így füljelzővel sem rendelkezett, ezért a család sajnos elbukta a teljes összeget.


Az idei évben egyébként nem ez volt az első trichinatalálat, hiszen korábban három, saját célra levágott sertésben is kimutatták a fonalféreg jelenlétét. Mindhárom minta Szatmárudvariból érkezett. A fertőzés azonban nem csak a háztáji sertéseket érinti, hanem a vadállományt is. Az idei évben már 181 vaddisznóból vett mintát vittek be elemzésre, ezek közül szerencsére csupán egy lett pozitív.


Milyen tünetek jellemzik a fertőzést az emberben?


A betegséget a Trichinella több típusa, például a T. spiralis, T. britovi, T. natíva nevű, szabad szemmel nem látható fonalférgek okozzák. Az emberi szervezetbe a trichinella fertőzött hús vagy abból készült húskészítmény (kolbász, sonka, stb.) elfogyasztásával kerül be „A fertőzött hús fogyasztása után az elfogyasztott lárvák mennyiségével arányos súlyosságú gyomor-bélrendszeri gyulladás alakul ki, mely hasmenés, hányinger, hányás, hasi fájdalom formájában jelentkezik a fogyasztást követő 2-28 napon (leggyakrabban 7-10 napon) belül. Amikor a lárvák a véráramba jutnak, gyakran akár 39-40 °C fokos láz, izom- és ízületi fájdalmak, nagyfokú szemhéjduzzanat, nehézlégzés, idegrendszeri tünetek, a szívizomkárosodás alakulhat ki” - írja a trichinellózisról a webbeteg.hu.


Sajnos ilyen jellegű megbetegedésre Szatmár megyében is volt már példa, mi több, 2016-ban az is előfordult, hogy egyetlen hét alatt tizenhat személyt kellett kórházi kezelésben részesíteni. A zsadányi és pusztadaróci pácienseket trichinellózis gyanújával szállították akkor be a kórházba, majd a fonalféreg jelenlétét laborvizsgálatokkal is igazolták.

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: